KPSS Lise Önlisans Adayları Coğrafya Ders Notları Soru Cevap

KPSS COĞRAFYA TESTİ 1 1- Haritalarda görülebilen ayrıntı ile harita ölçeği arasında sıkı bir ilişki vardır. Aşağıdaki farklı yüksekliklerden aynı yere bakılarak çizilen haritaların hangisinin ölçeği en büyüktür? a) 500 m. b) 800 m. c) 1000 m. d) 1200 m. e) 2000 m. 2- 1 / 900.000 ölçekli haritada, İstanbul Bursa arası kuş uçuşu 10 […]

Yayınlanma tarihi: 30 Nisan 2012 07:47 Güncellenme tarihi : 30 Nisan 2012 07:47
KPSS Lise Önlisans Adayları Coğrafya Ders Notları Soru Cevap

KPSS COĞRAFYA TESTİ 1

1- Haritalarda görülebilen ayrıntı ile harita ölçeği arasında sıkı bir ilişki vardır. Aşağıdaki farklı yüksekliklerden aynı yere bakılarak çizilen haritaların hangisinin ölçeği en büyüktür?

a) 500 m.

b) 800 m.

c) 1000 m.

d) 1200 m.

e) 2000 m.

2- 1 / 900.000 ölçekli haritada, İstanbul Bursa arası kuş uçuşu 10 cm ölçülmüşse, aynı iki merkez arası 1 / 3.600.000 ölçekli haritada kaç cm olacaktır?

a) 2.5

b) 5

c) 20

d) 30

e) 40

3- Her mevsimi yağışlı, güneşli gün sayısı az olan bir yöre, aşağıdaki ürünlerden hangisinin tarımı için en elverişlidir?

a) Çay

b) Tütün

c) Çavdar

d) Pamuk

e) Çeltik

4- Harita çizimine başlanmadan önce belirlenmesi gereken unsurlar vardır. Aşağıdakilerden hangisi bu unsurlardan değildir?

a) Hangi yükseklikten bakılması gerektiği

b) Haritanın kullanım amacı

c) Coğrafi koordinatların belirlenmesi

d) Haritanın ölçeği

e) Dağların yükseltileri

5- Türkiye`de aşağıdaki hayvancılık faaliyetlerinden hangisi ile bitki örtüsü ya da bitki türleri arasındaki ilişki en azdır?

a) Küçükbaş hayvancılık

b) İpek Böcekçiliği

c) Büyükbaş hayvancılık

d) Kümes hayvancılığı

e) Arıcılık

6- Aşağıdaki endüstri dallarının hangisi, üretimde hayvansal hammaddeden yararlanmaz?

a) İlaç

b) Seramik

c) Konserve

d) Konfeksiyon

e) Dokuma

7- Türkiye`de yaz saati uygulaması için saatler bir saat ileri alındığında aşağıdaki illerin hangisinde yerel saat ile ulusal saat arasındaki fark en az olur?

a) Çanakkale

b) Edirne

c) Iğdır

d) Diyarbakır

e) Trabzon

8- Türkiye`de sanayi kuruluşlarının, yoğun olarak bulunduğu bölgelerde, aşağıdakilerden hangisinde artış olması beklenmez?

a) Enerji tüketimi

b) Çevre kirliliği

c) Konut yetersizliği

d) Ulaşım olanakları

e) Bölge dışına göç

9- Aşağıdakilerden hangisi ormanların tahrip edilmesi sonucu ortaya çıkan sorunlardan biri değildir?

a) Hava kirliliğinin artması

b) Otlakların verimsizleşmesi

c) Yabani hayvan türlerinin azalması

d) Su taşkınlarının artması

e) Erozyonun artması

10- Bir bölgede yıl içinde en fazla esen rüzgârlara hakim rüzgâr, bu yönede hakim rüzgâr yönü adı verilir. Yer şekillerinin rüzgârlara yön verici etkisi dikkate alındığında Büyük Menderes Vadisi´nde hakim rüzgâr yönü aşağıdakilerden hangisidir?

a) Güneybatı – Kuzeydoğu

b) Güneydoğu – Kuzeybatı

c) Doğu – Batı

d) Kuzeybatı – Güneydoğu

e) Kuzey – Güney

kaynak:kpssgazetesi

Arınç’ın ŞOK Öcalan açıklaması Arınç’ın ŞOK Öcalan açıklaması Başbakan yardımcısı Bülent Arınç son zamanlarda Abdullah Öcalan hakkın...
Maliye Bakanı 2015 yılı sunumunu yaptı Maliye Bakanı 2015 yılı sunumunu yaptı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2015 yılı bütçesinin sunumuna başladı.Mali...
Meclisi karıştıran araba Meclisi karıştıran araba Mecliste Hüseyin Güneş için alınan araç gündeme geldi. Meclisi karıştı...
Bizi Takip Edin
KamuTürk Facebook KamuTürk Twitter KamuTürk Google Plus KamuTürk Tumblr KamuTürk Foursquare KamuTürk İletişim KamuTürk Feed