SPK Lisanslama Sınavı 15-16 Aralık

Sermaye piyasası Mevzuatı çerçevesinde, 2012 öncesi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılan Lisanslama sınavı, 2012 itibariyle Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim A.Ş. tarafından yapılmaya başlandı.  “Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları”  15-16 Aralık 2012 tarihinde yapılacaktır.  Lisanslama sınavları başvuruları, 05 Kasım 2012 saat 09:00 da başlayacak, 16 Kasım 2012 tarihi saat 17:00 itibariyle sona erecektir.  […]

Yayınlanma tarihi: 13 Kasım 2012 18:32 Güncellenme tarihi : 13 Kasım 2012 18:32
SPK Lisanslama Sınavı 15-16 Aralık
Sermaye piyasası Mevzuatı çerçevesinde, 2012 öncesi Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılan Lisanslama sınavı, 2012 itibariyle Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim A.Ş. tarafından yapılmaya başlandı. 

“Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları”  15-16 Aralık 2012 tarihinde yapılacaktır. 

Lisanslama sınavları başvuruları, 05 Kasım 2012 saat 09:00 da başlayacak, 16 Kasım 2012 tarihi saat 17:00 itibariyle sona erecektir. 

Sınav başvuru ücreti 150.TL.sıdır. 

Sınava girecek kişiler, 16 Kasım 2012 saat 17:00’a kadar T.C. ZiraatBankası A.Ş.’nin para yatırma özelliği bulunan ATM’ leri aracılığıyla lisanslama sınav ücretini ödemeleri gerekmektedir.

Ziraat Bankası’na başvuru bedeli yatırıldıktan sonra http://basvurular.meb.gov.tr/spl/ adresinden başvuru yapılacaktır.

Sınavların Genel Amacı : 

* Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, 
* Kredi Derecelendirme Uzmanı, 
* Kurumsal Yönetim Derecelendirme uzmanı, 
* Bağımsız Denetçi, 
* Bağımsız Denetim Kuruluşunu Temsil ve İlzama Yetkili Yönetici,
* Konut Değerleme Uzmanı 

olarak çalışanların mesleki yeterliliklerini , bilgi ve tecrübelerini gösterir lisans belgesi verilmesidir.


Lisans belgeleri faaliyet alanı ve ihtisas konusuna göre farklılık göstermektedir. Bir lisans belgesini alabilmek için lisans belgesi ile aynı adı taşıyan sınavda başarılı olmak ve sınav sonrası koşulları yerine getirmek gerekmektedir.

Belirtildiği üzere lisanslama belgeleri, o lisans belgesinin arandığı görevlerin konularına göre ayrılır. Her belge için ayrı hazırlanan sınavlar bu görev konuları ile ilgili modüllerden, başka bir deyişle sınavın alt konu başlıklarından oluşur. 

Sermaye piyasasında çalışacak kişilerin görev konularına göre aşağıda belirtilen 12 adet lisans belgesi bulunmaktadır. 

Kişisel kariyer planları doğrultusunda sermaye piyasasında çalışmak isteyenlerin öncelikle çalışmak istedikleri kurumlar, kurumlar bünyesindeki görevler ve görevlere dair lisans belgesi ve sınav sonrası koşullarına dair ayrıntılı olarak bilgi alması büyük önem taşımaktadır.

Belirtilen birçok lisans belgesi için sadece sınavı kazanmak yeterli değildir. Sınav sonrası koşullar arasında her bir belgeye özgü 4 yıllık öğrenim veren üniversitelerden mezun olma, sınavla ilgili alanlarda 3 yıl çalışmış olma gibi farklı şartlar aranabilmektedir.


Bu nedenle gerekli şartları yerine getirmiş veya sınavı kazandıktan sonra yerine getirebileceğini düşünen kişilerin ilgi duyduğu faaliyet alanlarını göz önünde bulundurarak, mevcut 12 belge arasından ilgili olanı seçip, kendilerine uygun belgeyi belirledikten sonra ilgili sınavlara başvurmaları tavsiye edilmektedir. 


Lisans Belgesi Türleri :

1- SPF Temel Düzey Lisansı 
2- Temel Düzey Müşteri Temsilciliği Lisansı 
3- Takas ve Operasyon Sorumlusu Lisansı 
4- SPF İleri Düzey Lisansı 
5- Türev Araçlar Lisansı 
6- Türev Araçlar Müşteri Temsilciği Lisansı 
7- Türev Araçlar Muhasebe ve Operasyon Sorumlusu Lisansı 
8- Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı 
9- Kredi Derecelendirme Uzmanlığı Lisansı 
10-Kurumsal Yönetim Derecelendirme Uzmanlığı Lisansı 
11-Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı 
12-Konut Değerleme Uzmanlığı Lisansı
CHP Genel Merkezi’nde mescit açıldı CHP Genel Merkezi’nde mescit açıldı CHP Genel Merkezi'nin zemin katındaki bir oda "mescit" olarak düzenlen...
İdris Bal yeni parti kuruyor İdris Bal yeni parti kuruyor 17 Aralık Büyük Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrasında yapılan rüşv...
Davutoğlu’nu çılgına döndüren kim? Davutoğlu’nu çılgına döndüren kim? Başbakan Ahmet Davutoğlu, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un T2...
Bizi Takip Edin
KamuTürk Facebook KamuTürk Twitter KamuTürk Google Plus KamuTürk Tumblr KamuTürk Foursquare KamuTürk İletişim KamuTürk Feed